O nas

E-Metro to blog ogólnotematyczny regularnie publikujący merytoryczne i ciekawe artykuły z najważniejszych dziedzin.

Na naszym portalu prezentujemy treści, które odpowiadają na najbardziej nurtujące pytania.

KONTAKT

tani kurier

sklep internetowy Primado

Masz samochód? Pamiętaj o ubezpieczeniu OC

Posiadanie ubezpieczenia OC jest obowiązkiem każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Nie tylko samochodu, ale również motocykla, motoroweru, skutera, przyczepy, pojazdu wolnobieżnego, a nawet ciągnika rolniczego.

Co grozi w przypadku braku polisy? Przede wszystkim brak ochrony, jaką zapewnia. Posiadając ubezpieczenie OC, masz pewność, że w przypadku spowodowania szkód osobowych lub materialnych innemu uczestnikowi ruchu ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy pojazdu albo leczenia. Wypłacone zostanie stosowne odszkodowanie, które powoduje, że ubezpieczenie OC w praktyce chroni zarówno poszkodowanego, jak i sprawcę.

Brak aktualnego ubezpieczenia samochodu wiąże się z wysokimi karami finansowymi. W 2022 roku obowiązują następujące kwoty:

  • 1200 zł (za brak OC do 3 dni);
  • 3010 zł (za brak OC od 4 do 14 dni);
  • 6020 zł (za brak OC powyżej 14 dni).

Brak OC a nieużywany samochód

Co w sytuacji, gdy posiadasz samochód, ale go nie używasz? W takim przypadku również masz obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Wynika to z faktu, że nawet nieużywany pojazd może wyrządzić szkodę, np. staczając się z oblodzonego podjazdu.

Jedynym sposobem na niepłacenie OC jest wyrejestrowanie samochodu. Niestety, okazuje się to możliwe tylko w kilku przypadkach:

  • kiedy chcesz wywieźć pojazd z Polski w celu jego sprzedaży;
  • kiedy chcesz zezłomować pojazd;
  • kiedy doszło do trwałej utraty pojazdu, np. w wyniku spalenia;
  • kiedy doszło do kradzieży samochodu;
  • kiedy zarejestrujesz samochód jako pojazd historyczny.

Warto pamiętać, że w naszym kraju nie ma możliwości tymczasowego wyrejestrowania samochodu, dlatego jego czasowe wycofanie z ruchu i niepłacenie ubezpieczenia OC jest możliwe tylko w powyższych przypadkach.

Oprócz OC przyda się AC

AC czyli Autocasco zapewnia szeroki zakres ochrony dla właścicieli pojazdów i umożliwia skorzystanie z odszkodowania w wielu niespodziewanych sytuacjach. Mowa tu o zniszczeniu, uszkodzeniu albo utracie auta (np. w wyniku kradzieży).

Jeżeli więc skorzystasz z autocasco, a Twój pojazd zostanie uszkodzony (w pożarze, przez dzikie zwierzęta czy w wyniku działania zjawisk atmosferycznych), ubezpieczyciel zwróci koszty naprawy. Co więcej, wiele firm zapewnia możliwość poszerzenia zakresu ochrony o dodatkowe ryzyka, takie jak ubezpieczenie bagażu czy przewożonego sprzętu sportowego.

Autocasco jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu, ale zdecydowanie warto je wykupić – niezależnie od wartości, modelu czy marki pojazdu.

Pamiętaj – im więcej ubezpieczeń wykupisz, tym lepiej ochronisz siebie, swoich bliskich oraz… własny portfel. Czasami warto zapłacić kilkadziesiąt lub kilkaset złotych rocznie więcej za polisę niż w przyszłości ponosić bardzo wysokie koszty naprawy czy leczenia.

Sprawdź ubezpieczenie samochodu Compensa.

Redakcja e-metro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *