E-Metro

blog ogólnotematyczny

Budownictwo i wnętrza

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – czy jest proste?

Ogrzewanie podłogowe z roku na rok jest coraz bardziej popularne. Nie ma się czemu dziwić. Jest to rozwiązanie wygodne, funkcjonalne, a jednocześnie oszczędne. Co warto wiedzieć o podłogówce przed założeniem ogrzewania i jak nią sterować?

Ogrzewanie podłogowe – co trzeba wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe może mieć dwa źródła zasilania. Rozróżniamy ogrzewanie wodne, które zasilane jest dzięki kolektorom słonecznym, pompie ciepła lub kotłom. Drugim rozwiązaniem jest ogrzewanie podłogowe elektryczne, które wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej.

Zakładając ogrzewanie podłogowe bardzo ważne jest zainstalowanie odpowiedniej podłogi, gdyż nie każda okładzina zda egzamin. Idealne są tworzywa, które przewodzą ciepło. Sprawdzi się kamień, terakota czy gres. Możliwe jest również użycie paneli oraz drewna warto jednak zwrócić uwagę, by nie były one zbyt grube.

W pokoju, w którym zamontujemy ogrzewanie warto zminimalizować ilość ustawionych mebli, w przeciwnym wypadku ogrzewanie będzie funkcjonowało dokładnie tak samo, jak grzejniki zamontowane na ścianach, a następnie zasłonięte meblami. Jest to rozwiązanie niefunkcjonalne i może w znaczący sposób wpłynąć na koszt ogrzewania, który często jest znacznym obciążeniem domowego budżetu.

Co trzeba wiedzieć o sterowaniu ogrzewaniem podłogowym?

Chcąc uzyskać wygodny i jednocześnie wydajny system ogrzewania podłogowego warto postawić na automatyczne sterowanie ogrzewaniem.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym, dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym nie jest trudnym zadaniem. Trzeba jednak zadbać o zainstalowanie kompleksowego zestawu, który usprawni proces.

W skład systemu do sterowania ogrzewaniem podłogowym wchodzi sterownik zaworów termostatycznych, którego zadaniem jest kierowanie pracą urządzeń termostatycznych w poszczególnych pomieszczeniach. Kolejnym elementem są czujniki temperatury oraz regulatory pokojowe. Dzięki nim możemy uzyskać różne temperatury, w różnych pomieszczeniach, które będą idealne dla naszych potrzeb.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym wymaga również zainstalowania siłowników termoelektrycznych, które będą zamykały bądź otwierały dopływ wody do pętli grzewczych w zależności od zaistniałych warunków.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym dzięki systemowi ogrzewania jest wyjątkowo proste. Jednocześnie pozwala na osiągnięcie optymalnej temperatury w każdym pomieszczeniu. Ustawienie wyższej temperatury w łazience nie znaczy, że w kuchni, w której często gotujemy musi być dokładnie taka sama temperatura. Tu powinna być niższa temperatura, która zapewni komfort pracy. Dzięki systemowi ogrzewania podłogowego takie ustawienie nie jest żadnym problemem.

Temperatura w sypialni nie powinna przekraczać 20 º C, wtedy sen jest komfortowy, a my wstajemy wypoczęci i zregenerowani. W salonie, gdzie często długo siedzimy temperatura może być o kilka stopni wyższa.

Jak wygląda system kontrolny ogrzewania?

Skuteczne sterowanie ogrzewaniem podłogowym wymaga systemu kontroli, który ułatwi zadanie. Panel kontrolny pokazuje temperaturę w każdym pomieszczeniu, jednocześnie pozwalając na jej zmianę w razie potrzeby. Umieszczenie wszystkich danych na jednym panelu kontrolnym powoduje, że zarządzanie sterowaniem ogrzewania podłogowego jest wyjątkowo proste i funkcjonalne. Kontrolowanie każdego pomieszczenia oddzielnie byłoby dużym utrudnieniem.

Kolejnym rozwiązaniem, które znacznie ułatwia kontrolowanie i sterowanie ogrzewaniem podłogowym są aplikacje, które umożliwiają kontrolę przez internet. Jest to nie tylko bardzo wygodne, ale również funkcjonalne rozwiązanie. Obniżenie temperatury w domu, w momencie gdyż wszyscy członkowie rodziny wychodzą do pracy lub szkoły nie powoduje, że musimy wrócić do zimnego mieszkania. Zdalna możliwość sterowania ogrzewaniem podłogowym pozwala na podniesienie ogrzewania jeszcze przed powrotem do domu. Dzięki temu wszyscy członkowie wracają do wnętrza, które jest ciepłe i przytulne.

Jest to idealny sposób na ograniczenie wydatków na ogrzewanie, które zawsze są dużym obciążeniem domowego budżetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *