Jak pozbyć się mrówek z domu?

Owady w domu z reguły są nieproszone. Czasami jednak ciężko zapobiec ich pojawianiu się, szczególnie jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym. Jednymi z takich stworzeń są mrówki, które potrafią pojawić się dosłownie z dnia na dzień i bardzo szybko zagnieździć się w budynku. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na zwalczenie tych szkodników. Jak pozbyć się mrówek z domu bądź ogrodu?

Dlaczego mrówki wchodzą do domu?

Odpowiedź jest dość oczywista – mrówki jak wszystkie inne stworzenia poszukują dla siebie jak optymalnych warunków do życia. Wchodzą do ludzkich domów szczególnie wtedy, gdy w pomieszczeniach znajduje się jedzenie (zwłaszcza gdy jest ono na podłodze przy otwartych drzwiach). Mogą pojawić się w budynku również wtedy, gdy warunki na zewnątrz są dla nich wyjątkowo niekorzystne, w związku z czym poszukują lepszych gdzieś indziej. Potrafią również wejść do środka przez szczeliny czy pęknięcia.

Więcej z kategorii budownictwo i wnętrza: Mała sypialnia – ciekawe pomysły na aranżacje.

Jakie szkody mogą wyrządzić mrówki w domu?

Poza tym, że ich obecność sama w sobie jest już uciążliwa, mrówki na dodatek mogą wyrządzić szereg szkód w domu, w którym się zagnieżdżą. Przede wszystkim zanieczyszczają żywność, jednocześnie ją uszkadzając. Jeżeli zbudują gniazda w szczelinach drewnianych elementów domu, wówczas je również mogą uszkodzić. W ten sposób mogą zniszczyć nam meble.

jak pozbyć się mrówek z domu

Jak pozbyć się mrówek na długo?

  • Po pierwsze: należy rozpoznać gatunek, dzięki czemu późniejsze zwalczenie owadów będzie łatwiejsze. W tym celu należy zwrócić uwagę na wielkość, barwę i ogólny wygląd mrówek.
  • Po drugie: znajdź miejsce, którym wchodzą do domu. Żeby skutecznie pozbyć się mrówek, musimy odciąć im wejście do domu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie pojawią się kolejne. W tym pomoże nam przede wszystkim obserwacja ich ruchów, ponieważ mrówki chodzą określonymi ścieżkami. Niestety nie muszą być to otwarte drzwi czy okno, lecz może być to również szczelina lub pęknięcie.
  • Po trzecie: znajdź gniazdo. Będzie to niezbędne do późniejszego efektywnego zastosowania różnych środków zabijających mrówki. Tutaj również niezbędna będzie obserwacja. Mrówki po znalezieniu pożywienia będą maszerować z powrotem do gniazda.

Zobacz także: https://www.emetro.pl/sterowanie-ogrzewaniem-podlogowym-czy-jest-proste/.

Jak pozbyć się mrówek z domu?

Wiele zależy od tego, jaki gatunek zaatakował nasz dom. Istnieje kilka domowych sposobów na pozbycie się określonych mrówek, jednak warto pamiętać, że w sklepach dostępne są specjalistyczne środki.

Pozbywanie się faraonek – to właśnie one najczęściej zagnieżdżają się w domu, ale świadomość tego faktu nie jest żadnym powodem do radości, ponieważ tych mrówek najciężej się pozbyć. Gdy już zrealizujemy wszystkie trzy wymienione wyżej punkty, możemy postąpić różnie w zależności od tego, gdzie znajduje się gniazdo. Jeżeli mamy do niego łatwy dostęp, wówczas można zalać je zakupionym preparatem do zwalczania mrówek lub na początek wrzątkiem.

Sprawdź także: https://www.emetro.pl/minimalizm-w-domu-ciekawe-aranzacje/.

Jeżeli dostęp do gniazda jest utrudniony, wtedy trzeba postępować inaczej. Należy w jakimś miejscu zostawić przynętę dla mrówek. Żeby okazała się skuteczna, trzeba odciąć mrówkom dostęp do innych źródeł pożywienia – wówczas będą zmuszone iść do przynęty. Przynęta może występować w różnych postaciach (np. żółtko jajka, smażone jedzenie), ale musi zawierać substancję trującą dla mrówek (np. proszek boraks). Mrówki zwabione jedzeniem zaczną je transportować do gniazda, a po zjedzeniu trucizny zaczną umierać. Całkowite wytępienie ich zajmie jednak kilka tygodni. Przynętę należy wystawiać co 2-3 dni.

jak pozbyć się mrówek z domu

Inne gatunki mrówek raczej nie zakładają gniazd w domach, co jednak nie oznacza, że w ogóle do nich nie wchodzą. Należy odciąć im wejście, np. poprzez opryskiwanie go specjalnym płynem (mieszanka wody, liści pokrzyw, wrotyczu i piołunu).

Inne z kategorii budownictwo i wnętrza: Mała garderoba w sypialni – jak ją urządzić?

Gotowe środki na mrówki

W sklepach jest wiele gotowych środków chemicznych. Przy ich używaniu należy bardzo uważać, ponieważ mogą zaszkodzić również domownikom (szczególnie spreje), dlatego należy uważnie przeczytać dołączoną instrukcję. Inne formy chemicznych środków do zwalczania mrówek to proszki, opryski i gotowe trutki (to właśnie trutki są w stanie zwalczyć mrówki w gnieździe).

Redakcja e-metro