Wystrój pokoju dziennego – jakie dodatki warto kupić?

Pokój dzienny lub dla innych salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To właśnie tutaj integruje się rodzina, to tutaj gościmy znajomych. Nic więc dziwnego, że każdemu zależy, by właśnie ten pokój prezentował się dobrze. Pomogą w tym odpowiednio dobrane dodatki.

Wystrój pokoju dziennego – różne style

Dodatki do pokoju dziennego powinny być dobrane odpowiednio do stylu, w którym urządzone jest wnętrze. Minimalizm preferuje niemal całkowity brak dodatków, a jeśli już się one pojawiają, powinny być naprawdę starannie wybrane, ponieważ od razu będą przyciągać wzrok. W tym przypadku sprawdzi się duży, nowoczesny obraz, ładna, lecz prosta doniczka z zieloną rośliną lub nietypowa lampa, która jednak pozbawiona będzie fal czy wzorów. Podobnie, lecz nie tak surowo, do dodatków podchodzi styl skandynawski – tutaj jak najbardziej mogą się pojawić, lecz nie powinny być bezużyteczne. W tym stylu sprawdzi się więc dywan w ładnym jasnym kolorze, a także rattanowa doniczka z zieloną rośliną. Styl skandynawski stawia na komfort, więc doskonałym wyborem będą wszelkie miękkie poduszki na kanapę i krzesła (najlepiej w jasnych barwach). Ogromne pole do popisu jest za to przy wnętrzu urządzonym w stylu amerykańskim. Tutaj można pokusić się o lustra w finezyjnych ramach, misy dekoracyjne, znów poduszki (które już jak najbardziej mogą być wzorzyste), sztukaterię na ścianach i wiele innych. Style można wymieniać bez końca i każdy z nich będzie wymagać nieco innych dodatków. Jakie są więc te bardziej uniwersalne do pokoju dziennego?

Dodatki do pokoju dziennego, które na pewno się przydadzą

Niezależnie od stylu, w którym urządzony został pokój dzienny, można znaleźć kilka dodatków, które okażą się warte zakupy.

Jednym z nich będą poduszki dekoracyjne. Znacząco umilą przesiadywanie na kanapie czy fotelu, a ich materiał i kolor można dobrać do danego wnętrza. Ponadto zmienianie poszewek poduszek co jakiś czas może zupełnie zmienić charakter pomieszczenia.

Przydatna będziesz również stojąca lampa. Idealnie nada się do oglądania wieczorem filmów oraz wtedy, gdy zacznie zapadać zmrok, lecz wciąż będzie zbyt jasno na zapalanie prawdziwego światła. Wybór takich lamp jest naprawdę duży, dzięki czemu bez problemu damy radę dopasować jakąś do danego wnętrza. Przy wyborze odpowiedniej stanie się ona świetnym uzupełnieniem i dodatkiem przyciągającym wzrok swoją oryginalnością.

Podobnie zadziała obraz. Bardzo łatwo dobrać go do aranżacji danego wnętrza, a na dodatek jego obecność na pewno nie przejdzie bez echa. Można zdecydować się zarówno na kilka małych, jak i na jeden większy. Czarno-biały, kolorowy, nowoczesny, krajobraz, abstrakcja, możliwości się mnożą.

Warto również pomyśleć o stoliku do kawy, jeśli jeszcze go nie posiadamy. W wiele wnętrz dobrze wkomponuje się okrągły szklany stolik, który chociaż będzie neutralny, pozostanie widoczny. Ponadto jest niezwykle funkcjonalny i niemal niezbędny, jeśli zapraszamy gości do siedzenia na kanapie w salonie.

Zegar ścienny – kolejny przydatny dodatek, więc jednocześnie wpasowujący się w wiele stylów. Można wybrać zegar z nowoczesną tarczą, można zdecydować się również na taki, który swoim wyglądem przypomina zegary sprzed lat. Istotne jest również miejsce, w którym zegar zostanie umieszczony. Zegar ścienny ma taką przewagę nad zwykłym zegarem, że nie zagraca wnętrza.

Kolejnym funkcjonalnym dodatkiem, który znacząco przyczynia się do wyglądu wnętrza, są dekoracyjne zasłony. Można eksperymentować nie tylko z ich kolorem, ale również z tkaniną. W niektórych wnętrzach lepiej sprawdzą się lekkie we wzory, w innych lejące się i w ciemnej lub nasyconej barwie. To wręcz nie do pomyślenia, jak zasłony potrafią zmienić charakter pomieszczenia.

Ładne filiżanki i dzbanek na stolik do kawy może nie będą stać w salonie codziennie, jednak gdy już się tam pojawią, dodadzą wnętrzu wiele dobrego. Komplet pasujący do charakteru pokoju dziennego może wywołać podziw na niejednej twarzy. Wskazuje bowiem na to, że gospodarz pomyślał o dopasowaniu do siebie dosłownie wszystkiego.

Redakcja e-metro