Becikowe – kto może je otrzymać?

Dzieci chłoną pieniądze jak gąbka. Tylko rodzice wiedzą, ile tak naprawdę kosztuje utrzymanie kilkuletniego szkraba. A nie są to niestety małe kwoty. Potrafią być tak duże, że z uwagi na nie młodzi ludzie często rezygnują z zakładania rodzin, bo boją się, że po prostu sobie nie poradzą – nie zapewnią maluszkowi wszystkich niezbędnych rzeczy do życia z powodu własnych ograniczeń finansowych. Zawsze można jednak postarać się o becikowe. To specjalne świadczenie finansowe oferowane rodzicom przez państwo.

Becikowe

BecikoweOczywiście nie każdy może ubiegać się o taką pomoc finansową. Nie przysługuje ona wszystkim. W polskim prawie istnieją jasne warunki dotyczące tego, komu becikowe będzie przysługiwać, a komu nie. Po pierwsze – osoba ubiegająca się o takie świadczenie musi być albo rodzicem dziecka, albo jego pełnoprawnym opiekunem, albo jego opiekunem faktycznym. Kolejny wymóg to posiadanie obywatelstwa polskiego i posiadanie stałego miejsca zamieszkania na terenie Polski. Istnieje też możliwość uzyskania becikowego przez obcokrajowców, jednakże im przysługuje ono jedynie przy spełnieniu kilku dodatkowych warunków. Osoba zza granicy, która chce starać się o świadczenie finansowe na dziecko w Polsce, musi wykazać, że dochód przypadający na jedną osobę w jej rodzinie wynosi nie więcej niż 1922 złotych netto. Polacy, którzy natomiast nie mieszkają na terenie swojego kraju, a chcieliby uzyskać becikowe, powinni zapoznać się z zasadami jego przyznawania obowiązującymi w konkretnym kraju należącym do Unii Europejskiej. Są one różne.

Zakładając, że dana osoba spełnia wszystkie wymogi, musi ona jeszcze przejść przez kilka etapów, aby takie becikowe uzyskać

Najpierw powinna wypełnić odpowiedni wniosek. Do niego potrzebne są dokumenty potwierdzające tożsamość oraz kilka innych aktów (m.in. akt urodzenia dziecka). Należy je wszystkie zebrać, uzupełnić wniosek i następnie złożyć go we właściwym urzędzie. Na odpowiedź zazwyczaj trzeba trochę poczekać. Dopiero po jej otrzymaniu pieniądze zostaną przelane na konto rodzica. A w jakim momencie życia dziecka można postarać się o becikowe? Trzeba to zrobić dość szybko – rodzic ma na to jeden rok liczony od dnia narodzin dziecka. Wniosku nie można złożyć później, bo jeżeli tak się zrobi, automatycznie zostaje on odrzucony. A gdzie takie wnioski należy składać? Gminy same wyznaczają instytucje odpowiedzialne za przyjmowanie i weryfikowanie dokumentów. Najlepiej zatem spytać o to bezpośrednio osoby pracujące w gminie. To one pokierują rodzica dalej, do odpowiednich instytucji.

Mimo iż proces załatwiania becikowego nie jest wcale taki prosty, warto się o nie postarać, zwłaszcza że za samo złożenie wniosku rodzic nic nie musi płacić. Jest to usługa całkowicie darmowa. A umożliwia pozyskanie nawet tysiąca złotych netto. W przypadku rodzin, w których na jedną osobę przypada mniej niż ok. 700 złotych miesięcznie, istnieje też szansa na zdobycie dodatkowych zasiłków. Każda taka pomoc finansowa na pewno przyda się osobom, które ledwo wiążą koniec z końcem.

Redakcja e-metro