Obecnie producenci oferują wiele urządzeń umożliwiających cięcie. Doskonałą alternatywą dla sprzętów wykorzystujących laser są wycinarki wodne. Maszyny takie pozwalają na przecięcie nawet grubej blachy lub stopu metali, ponieważ stosują one dużą siłę materiału ściernego pod postacią WaterJeta. Dzięki temu to funkcjonalne urządzenie jest chętnie wybierane przez właścicieli firm działających w różnych gałęziach przemysłu. Czym dokładnie są wycinarki wodne i czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.
W jaki sposób wycinarka wodna przecina materiały?
Wycinarka wodna to urządzenie, które wykorzystuje do przecinania strumień wody. Do tej techniki potrzebna jest również pompa, a także stół roboczy oraz specjalne oprogramowanie komputerowe. Cięcie w maszynach typu WaterJet odbywa się za pomocą wody zmieszanej z materiałem ściernym, które pod bardzo dużym ciśnieniem wydobywając się z niewielkiej dyszy, umożliwiają bardzo precyzyjne przecinanie bądź frezowanie. Maszyny waterjet omax są bardzo proste w użytkowaniu i oferują swoim użytkownikom wiele zalet.
Zalety stosowania wycinarki wodnej
Wycinarki wodne umożliwiają wykonywanie obróbki różnych materiałów o szerokim zakresie grubości. Żeby rozpocząć z nimi pracę, nie musimy wymieniać narzędzi tnących takich jak na przykład tarcze, ponieważ sprzęt ten jest od razu gotowy do działania. Wszelkie obrabiane materiały bardzo łatwo można zamocować, a po cięciu pozostaje jedynie gładka powierzchnia, która nie wymaga już dodatkowej obróbki. Jest to spowodowane brakiem stref wpływu ciepła, a także naprężeń mechanicznych w tego typu urządzeniach.
Inwestorzy szczególnie doceniają wycinarki wodne ze względu na stosunkowo niewielki hałas, który emitują podczas pracy — zazwyczaj wynosi on nie więcej niż 80 decybeli. Korzyści dla środowiska z zastosowania WaterJeta to przede wszystkim brak szkodliwych gazów, cieczy, a także olei, które są wykorzystywane w innych procesach obróbki.
Jak wybrać wycinarkę wodną?
Wybierając wycinarkę wodną, warto zwrócić uwagę na oprogramowanie, które jest z nią kompatybilne. Najlepiej zdecydować się na sprzęt od producentów stawiających na proste w obsłudze programy do rysowania i wprowadzania specyfikacji materiałów. Sama wycinarka powinna być dobrana do rodzaju surowców, które będą poddawane obróbce z jej wykorzystaniem. Istotne jest również jej dodatkowe wyposażenie pomocnicze, takie jak na przykład laserowy detektor krawędzi, zdalny pilot, filtracja bądź chłodzenie wody w układzie zamkniętym, a także zastosowany system usuwania ścierniwa.