E-Metro

blog ogólnotematyczny

Budownictwo i wnętrza

Jak inwestować pieniądze – ciekawe propozycje

Posiadając większe środki finansowe, większość osób chce je w jakiś sposób zainwestować. Istnieje wiele możliwości o różnej stopie zwrotu, a także powiązane z rozmaitymi ryzykami. Zasadniczo należy założyć, że im więcej można zyskać – tym więcej można stracić. Jak inwestować pieniądze?

Klasyka gatunku – nieruchomości

Wśród najpopularniejszych inwestycji znajdują się właśnie nieruchomości. Wymagają one jednak znacznych środków finansowych – bowiem trzeba wykupić lokal, a następnie go wyremontować, by później móc go wynająć lub sprzedać.

Zasadniczo, jest to stosunkowo bezpieczny rodzaj inwestycji, jednak należy liczyć się z tym, że zwrot nie musi nastąpić szybko, zwłaszcza w przypadku sprzedaży. Niewiele osób decyduje się bowiem na zakup mieszkania czy domu w ciągu kilku chwil – z reguły taka decyzja jest związana z dokładnymi kalkulacjami i wielomiesięcznymi debatami, a także oglądaniem wielu lokali.

Jeśli chodzi o wynajem, wiąże się on z ryzykiem, że trafimy na niesumiennych lokatorów, którzy nie będą płacić. Co prawda w takiej sytuacji można zabezpieczyć się umową najmu okazjonalnego, jednak nawet w takim przypadku pozbycie się uciążliwych mieszkańców nie jest wcale takie proste i wymaga sporo czasu.

To dobry rodzaj inwestycji, gdy mamy znaczące środki finansowe, a także zaufane osoby, które chcą zamieszkać w lokalu w zamian za odstępne. Dobrą formą inwestowania w nieruchomości jest również zakup lokalu w atrakcyjnym dla turystów miejscu i najem krótkoterminowy: w ten sposób można zarobić znacznie więcej w krótkim czasie, ale równocześnie – trzeba się liczyć z okresowymi przestojami.

Coraz częściej pojawiającą się formą inwestycji jest również zakup nieruchomości pod wynajem przedsiębiorcom. W takiej sytuacji należy zakupić znacznie większy budynek, który sprawdzi się na przykład dla różnego rodzaju biur czy klubów dziecięcych lub innych rodzajów działalności. Jednocześnie, czynsze w takich budynkach są znacznie wyższe.

Kryptowaluty – czym są?

To forma środka płatniczego, który nie ma żadnej formy fizycznej. inwestowanie w nie oznacza zakup walut i oczekiwanie na wzrost. Można zarobić naprawdę sporo, ale jednocześnie – wahania kursów mogą sprawić, że co nieco stracimy. Zdecydowanie nie jest to forma inwestycji krótkoterminowej – szczególnie jeśli chcemy zobaczyć spore zyski.

Wśród kryptowalut można wskazać BitCoin, Ethereum czy Litecoin. Jest ich znacznie więcej, ale rzeczywiste zarobki można osiągnąć na tych najpopularniejszych. Inwestowanie w kryptowaluty nie wymaga znaczących środków finansowych, ale gdy włożymy mało – nie ma co liczyć na ogromny wzrost kapitału.

Inwestowanie w alkohole

To rodzaj inwestycji, które nie wymagają dużych nakładów finansowych. Możliwe jest inwestowanie w wina lub whisky, które są skupowane przez kolekcjonerów.

W obydwu przypadkach trzeba posiadać pewną wiedzę dotyczącą alkoholi, bowiem w inwestowaniu w wino czy whisku chodzi o to, by zakupić trunek w dobrej cenie, a następnie (we własnym zakresie) odsprzedać kolekcjonerowi za wyższą kwotę. To oznacza, że trzeba wiedzieć nie tylko, w co inwestować, ale również jak to robić i gdzie następnie znaleźć osobę chętną na nabycie trunku.

Inwestując w whisky zazwyczaj kupuje się beczkę tego trunku (lub nawet materiału do jego stworzenia), aby następnie czekać, aż alkohol zyska swoje właściwości. Dlatego też należy liczyć się z tym, że to inwestycja długofalowa.

Bezpieczne formy inwestowania

Wśród najbezpieczniejszych, ale równocześnie najmniej opłacalnych form oszczędzania można wskazać obligacje czy lokaty (długoterminowe lub krótkoterminowe). W obydwu przypadkach należy jednak liczyć się z tym, że zwrot nie będzie duży – choć przynajmniej jest pewny.

Wysokość oprocentowania lokat jest uzależniona od tego, jakie stopy procentowe zostały ustanowione przez Radę Polityki Pieniężnej. Sytuacja pożądana przez kredytobiorców (czyli taka, w której oprocentowanie jest niskie) jest paradoksalnie najgorszą sytuacją dla osób chcących otworzyć lokatę. Wówczas bowiem stopa zwrotu jest bardzo niska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *