Jakie znaczenie ma wybór odpowiedniej tapety?

Wybór tapety to bardzo ciężka decyzja z jaką prawdopodobnie przyjdzie się zmierzyć każdemu z nas. A to za sprawą tego, że tapeta w pomieszczeniu zawsze gra główne skrzypce. Od niej zależy, jaki nastrój będzie panował w pomieszczeniu. 

Styl we wnętrzu a wybór tapety

Warto również uwzględnić ogólne założenie, do jakiego stylu chcemy dążyć. W przypadku ustanowienia wystroju w stylu retro, rzeczą logiczną będzie dobór tapety w stylu retro. Dowiedz się, jak i dlaczego tak wiele osób decyduje się na zakup tapety zamiast klasycznej farby. Czym sugerować się podczas wyboru tapety? Może jednak wybrać farbę? Sprawdzone tapety znajdziesz tutaj!

Aranżacja wnętrza – od czego zacząć

W przypadku urządzania pokoju zawsze najlepiej zacząć od ustalenia koloru, który ma przeważać. Następnie na podstawie koloru przeważającego dobrać odpowiedni drugi kolor bądź paletę kilku kolorów, która będzie dobrze się prezentowała z kolorem dominującym. Ustalając kolor dominujący mówimy jednocześnie o doborze koloru ścian. Na kolor ścian możemy wpłynąć na dwa sposoby. Jeden to pomalowanie na wybrany kolor, co czasem bywa czasochłonne. Nieraz trzeba malować kilka warstw, co czasami przeciąga się na kilka dni. Druga opcja to pokrycie ścian wybraną przez nas tapetą. W przypadku zdecydowania się na pokrycie tapetą otrzymujemy zdecydowanie szerszy wachlarz możliwości. Tapeta może zawierać dosłownie każdy wzór o jakim sobie pomyślimy. Mogą być nowoczesne, glamour, a także tapety retro. Sprawdź ciekawe propozycje tutaj: https://www.bimago.pl/tapety/retro.html.Co do samego sposobu nakładania tapety, to jest on znacznie łatwiejszy i wygodniejszy niż w przypadku malowania ścian.

Kwestia nakładania tapety to głównie równomierne nałożenie kleju na uprzednio dobrze wygładzoną ścianę, a następnie staranne rozłożenie tapety. Istnieje wówczas zdecydowanie łatwiejsza opcja, która jest dość często wybierana. Szczególnie przez osoby, które nie za dobrze utożsamiają się z duszą majsterkowicza. Tą łatwiejszą opcją, o której mowa to tak zwane tapety samoprzylepne charakteryzują się przede wszystkim łatwością w użyciu, a wygląd i trwałość pozostają bez zmian.

tapety retro

Tapeta czy farba – co jest droższe?

W przypadku tego tematu bardzo ciężko jest stwierdzić, co jest tańsze, a co droższe. Jednakże oscylując na cenach znajdujących się na różnych ofertach w Internecie i różnych producentów możemy podać orientacyjne ceny. Farby na pokrycie 25m2 ściany średnio oscylują w granicach 49 zł do 100 zł. Wówczas szukając odpowiedników w postaci tapet możemy wywnioskować na podstawie średnich cen, że cena za m² tapety wynosi mniej więcej od 15 zł do 30 zł. Różnica cenowa wynika przeważnie z jakości danego materiału i marży producenta. Oczywiście wyżej wspomniane tapety samoprzylepne będą miały cenę wyższą o około 10%. W ogólnym rozrachunku można stwierdzić, że użycie tapety jest droższe. Jeśli jednak szerzej zastanowimy się też nad faktem, dochodzimy do wniosku, że istnieje tutaj znacząca różnica w nakładaniu i czasie wykonania.

Malowanie ścian to przeważnie kwestia kilkunastu godzin w zależności od wielkości pomieszczenia. Niekiedy trzeba nałożyć kilka warstw, by uzyskać upragniony rezultat. W efekcie czego sam proces nakładania farby na ścianę może się przełożyć nawet na okres kilku dni. Z kolei czas nakładania tapety jest zdecydowanie krótszy i niezależnie od wielkości danego pokoju, to nie powinno zająć to więcej niż jeden dzień. Stąd wynika właśnie ta różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma produktami. A co jest dla Ciebie ważniejsze? Czas, czy może pieniądze? To już kwestia indywidualna!

Redakcja e-metro