Wiatrówka w prezencie na święta?

Czy chciałbyś rozpocząć przygodę ze strzelectwem? A może zastanawiasz nad nietuzinkowym prezentem dla kogoś bliskiego? Rozważ w takim razie zakup wiatrówki – strzelectwo jest coraz popularniejszym sportem nie tylko wśród mężczyzn. U młodych osób rozwija koncentrację i wytrwałość w dążeniu do celu, a dla starszych jest świetną formą rekreacji, pozwalającą na oderwanie się od codziennych spraw.

Czym jest wiatrówka?

Wiatrówka to urządzenie, z którego oddaje się strzały, przypominające wyglądem karabin lub pistolet. Jeśli moc pocisku wiatrówki przekroczy 17J (dżuli), zostanie zaliczona do broni pneumatycznej. Wiatrówka o mocy pocisku poniżej tej wartości nie jest bronią, chociaż działa na tej samej zasadzie. Zgodnie z zapisem artykułu 8 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji bronią jest urządzenie, w którym energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę przekracza 17J.

Jaką wiatrówkę kupić?

Z pewnością domyślasz się, że rynek oferuje wiele typów broni, w tym broni pneumatycznej oraz wiatrówek o mocy poniżej 17J.

Wiatrówki dzielą się przede wszystkim na krótkie – pistoletowe oraz długie, mające kształt karabinka.

Wiatrówki – pistolety są lekkie i poręczne, można je łatwo spakować. Będą odpowiednie dla osób chcących strzelać na krótkie dystanse tj. do 15 metrów, na przykład do puszek czy tarczy.

Wiatrówka w kształcie karabinku będzie natomiast służyła do strzelania na dłuższe dystanse, nawet do 60m – z użyciem lunety celowniczej. Bez tego dodatku dystans celnych strzałów wynosi zazwyczaj maksymalnie 30m.

Wiatrówka w kształcie karabinku

Rodzaje napędu wiatrówek

Przy zakupie wiatrówki istotny jest wybór rodzaju napędu pocisku. W tej kategorii wyróżniamy wiatrówki sprężynowe, CO2, PCA i PCP.

W przypadku wiatrówek sprężynowych odpowiednie do wystrzału ciśnienie powietrza jest wytwarzane przez naciągnięcie sprężyny. Tutaj koszt eksploatacji wiatrówki jest znacznie obniżony ze względu na brak konieczności zakupu kapsuł z dwutlenkiem węgla. Oddanie strzału powoduje znaczny, odczuwany przez strzelca odrzut. Dzięki łatwości obsługi, bardzo popularne i polecane początkującym są wiatrówki sprężynowe klasycznie łamane. Natomiast wiatrówki sprężynowe z naciągiem dolnym lub bocznym są bardziej wytrzymałe i celne.

Kolejną grupą są wiatrówki CO2, czyli z napędem gazowym z kapsuł. W tym wypadku nie trzeba naciągać sprężyny i nie ma odrzutu, tego typu modele są też lżejsze od sprężynowych. Z jednego naboju, zależnie od modelu, można oddać 50-70 strzałów.

Wiatrówka PCA (Pre Charged Air), ze względu na niewielką wagę, brak odrzutu i stosunkową dobrą celność, będzie również dobrym prezentem dla początkującego strzelca. W PCA powietrze sprężane jest ruchami dźwigni, umieszczonej pod lufą, nie ma więc potrzeby zakupu dodatkowych kapsuł.

Wiatrówki PCP (Pre Charged Pneumatics) uznawane są za najlepsze ze względu na celność, ale także wytrzymałość urządzenia. Zapewniają celne strzały nawet do 70m, konieczne jest więc wyposażenie takiej wiatrówki w lunetę celowniczą. Tutaj sprężone powietrze znajduje się w specjalnym pojemniku pod lufą, dlatego można oddać wiele strzałów bez dodatkowego ładowania. Modele tylu PCP są najdroższe, ale zapewniają największy komfort i satysfakcję z celności.

Niezbędne dodatki

Nie zapomnij oczywiście o nabojach, czyli śrucie. Do najprostszego strzelania do puszek nie trzeba kupować markowego śrutu. Precyzyjne strzelectwo do tarczy czy na dłuższych dystansach wymaga jednak lepszej jakości śrutu, który przyda się też do koniecznego wyzerowania nowej wiatrówki.

Odpowiednia eksploatacja wiatrówki wymaga też wyciora, dobranego do kalibru broni, oraz preparatu czyszcząco- konserwującego. Szczególnie w przypadku zakupu karabinku warto też pomyśleć o futerale, który ochroni sprzęt i będzie pomocny w jego transporcie. Wszystkie te dodatki kupisz łącznie z wiatrówką.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-metro