Umiejętności cyfrowe, które warto zdobyć

W czasach globalnej gospodarki, gdzie tempo innowacji tylko przyspiesza, warto przemyśleć jakie umiejętności należy zdobyć, aby pozostać konkurencyjnym na rynku pracy.

Podczas gdy tysiące osób straciło pracę przez pandemię, pracownicy posiadający tak zwane umiejętności cyfrowe byli w stanie rozwinąć swoją karierę i zwiększyć dochody. W tym artykule, dowiesz się o jakie konkretnie umiejętności chodzi i dlaczego warto je wypracować, aby zabezpieczyć swoją przyszłość.

Kodowanie

Wszystkie aplikacje, z którymi na co dzień masz do czynienia zostało zaprojektowane przez osoby posiadające wiedzę z zakresu kodowania. Bycie tak zwanym koderem, to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów, ponieważ popyt na umiejętności z zakresu języków programowania takich jak Python, Java, JavaScript, C# lub Php cały czas rośnie, a osoby, które znają się na rzeczy często zatrudniane są przez prestiżowe firmy technologiczne i zarabiają krocie.

Tworzenie i obróbka grafiki komputerowej

W świecie, gdzie coraz więcej czasu spędzamy w sieci, tworzenie i obróbka grafiki komputerowej nabiera coraz większego znaczenia. Grafiki potrzebne są na strony internetowe, do aplikacji mobilnych, mediów społecznościowych, sklepów internetowych, jak również wszelkiego rodzaju eventów. Właśnie dlatego, osoby, które mają poczucie estetyki często decydują się na skorzystanie z kursu grafiki i opanowanie najważniejszych programów takich jak Photoshop, InDesign lub Ilustrator.

Marketing internetowy

Marketing w sieci to temat rzeka i praktycznie każdy może znaleźć tutaj coś dla siebie. Umiejętności z zakresu pozycjonowania stron internetowych są bardzo wysoko cenione przez pracodawców. Warto również odkryć świat reklamy w sieci przy pomocy platform takich jak Google, YouTube, Facebook czy Instagram. To właśnie na tych stronach internetowych skupia się uwaga większości z nas, więc wiedza na temat tego jak stworzyć odpowiednią ofertę i przyciągnąć nowych klientów jest bardzo cenna. Tutaj przydadzą się również umiejętności pisarskie, ponieważ tworzenie tekstów również jest bardzo wartościowe, szczególnie dla freelancerów.

umiejętności cyfrowe

E-commerce

Sprzedaż produktów przez Internet jest bardzo blisko powiązana z tematyką marketingu w sieci, jednak wymaga wypracowania kilku dodatkowych umiejętności. Dla przykładu, należy wiedzieć jak zarządzać przepływem produktów w magazynie, jak obsługiwać programy do zarządzania relacjami z klientami (CRM), przetwarzać płatności, płacić podatki, tworzyć kupony rabatowe i obsługiwać popularne platformy do e-commerce typu Shopify lub Woocommerce. Pandemia sprawiła, że znaczna część zakupów przeniosła się do Internetu. Klienci zdali sobie sprawę z tego, że zakupy w sieci są bezpieczne i szybkie, więc rynek e-commerce będzie rósł w siłę jeszcze przez długi czas.

Tworzenie stron internetowych

Web design to nadal jedna z najbardziej wartościowych umiejętności potrzebnych w działalności większości firm operujących obecnie na rynku. Tworzenie stron jest coraz prostsze, ponieważ nie wymaga ono już zaawansowanej wiedzy z zakresu języków programowania HTML i CSS. Aktualnie można stworzyć projekt przy pomocy specjalnych programów do budowania stron takich jak WordPress lub Elementor. Nadal jednak trzeba zadbać o to, aby strona internetowa działa szybko oraz o wykorzystanie odpowiednich elementów, które zaspokoją potrzeby klientów.

UX/UI design

User experience oraz user interface to terminy, które coraz częściej pojawiają się na liście wymagań pracodawców. Chodzi tutaj o szeroki zbiór umiejętności z zakresu tworzenia pozytywnych doświadczeń dla użytkowników stron lub aplikacji internetowych. UI to z kolei umiejętność tworzenia interfejsu aplikacji, tak aby była jak najbardziej przyjazna dla osób, które z niej korzystają. Jak można się domyślić, jest to bardzo skomplikowany proces wymagający przeprowadzania wielu testów, jednak umiejętności z tego zakresu są jak najbardziej doceniane.

Tworzenie treści wideo

W świecie, gdzie platformy społecznościowe takie jak YouTube, Instagram i TikTok zabierają coraz więcej naszego czasu, umiejętność tworzenia przyciągających uwagę treści wideo nabiera coraz większego znaczenia. Jest to ciekawa opcja dla osób z duszą artysty, ponieważ samo nagrywanie wideo nie jest procesem bardzo zaawansowanym technicznie. Liczy się za to umiejętność opowiedzenia ciekawej historii oraz zaprezentowanie się jako osoba, która ma coś ciekawego do powiedzenia. Oczywiście, obróbka wideo przy pomocy programów takich jak PremierePro lub Final Cut Pro to dodatkowy plus.

Analiza danych

Ilość danych tworzonych przez wszelkiego rodzaju aplikacje internetowe jest zastraszająca. Właśnie dlatego osoby, które znają się na przetwarzaniu tzw. „big data” są coraz bardziej wartościowe dla pracodawców. Umiejętność wyciągnięcia wniosków i sortowania danych pochodzących z wielu różnych źródeł to nie lada wyzwanie. Jednakże nauka podstaw analizy danych wcale nie jest taka trudna i nawet osoby, które nie lubiły matematyki w szkole są w stanie się jej nauczyć.

Podczas zdobywania umiejętności cyfrowych, najbardziej liczą się chęci oraz wyznaczenie konkretnych celów. Którą spośród wymienionych wyżej umiejętności zechcesz wypracować w najbliższym czasie?

Redakcja e-metro