Balkon w stylu skandynawskim – urządzanie

Niemal każdy słyszał już o coraz częściej spotykanym w polskich wnętrzach u nas stylu skandynawskim. Jego popularność może wynikać z mnogości skandynawskich sklepów z meblami w naszym kraju. Innym powodem jest to, że docierające do nas światło jest podobne do tego w krajach północnych. Ponadto ten styl jest bardzo przyjemny dla oka. Coraz więcej osób wynosi go również poza pomieszczenia mieszkalne, czyli na balkony i tarasy, co nie jest bardzo trudne.

Styl skandynawski – odmiany

Żeby zrozumieć, jak urządzić balkon w stylu skandynawskim, trzeba najpierw dowiedzieć się, czym właściwie ten styl się charakteryzuje. Ma wiele charakterystycznych elementów, ale należy pamiętać, że ten styl wciąż ewoluuje i wprowadza nowości. Pod styl skandynawski podchodzi przede wszystkim styl gustawiański z elementami klasycznymi, styl folkowy, styl new nordic i scandi chic.

Elementy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego

W stylu skandynawskim widoczna jest inspiracja naturą, co objawia się prostą formą i obecnością drewna. Ściany są jasne, dzięki czemu optycznie powiększają wnętrze i czynią ten styl idealnym do małych mieszkań. Charakterystyczny dla niego jest minimalizm, pastelowe barwy i geometryczne wzory. Nieodłączną częścią stylu skandynawskiego są naturalne materiały – drewno i kamień. Meble są praktyczne funkcjonalne, lecz jednocześnie wygodne. Wnętrza charakteryzuje harmonia oraz takie kolory jak: biel, szarość, beż, brąz i czerń. Niemniej istotne są tkaniny – tak samo jak materiały powinny być naturalne, czyli znajdziemy tutaj bawełnę, len i jutę. Dodatki mogą być zróżnicowane, ale z reguły utrzymane w jasnych barwach i funkcjonalne. Często można spotkać również zielone rośliny i rattan.

Balkon w stylu skandynawskim w pięciu krokach

Oczywiście nie wszystkie charakterystyczne cechy stylu skandynawskiego można przenieść na balkon, jednak i tak można oddać ten klimat.

Pierwszym krokiem (nie tylko przy zmianie aranżacji właśnie na styl skandynawski) powinno być posprzątanie. Poprawi to komfort dostawiania przez nas mebli i dodatków, a także komfort samego przebywania na balkonie. Poza tym sprawi też, że przez jakiś czas po przemeblowaniu nie będziemy musieli wszystkiego odsuwać i znowu sprzątać.

Drugi krok: wybór mebli. Należy pamiętać przede wszystkim o zmierzeniu balkonu przed kupnem mebli. Upychanie wszystkie na siłę nie będzie zgodne ze stylem skandynawskim, w którym panuje harmonia. Co prawda na balkon najlepiej nadają się meble plastikowe, jednak stylowi skandynawskiemu odpowiadają meble drewniane. Z tego powodu można zdecydować się na niewielki komplet mebli ogrodowych. Należy je jednak zabezpieczyć odpowiednim lakierem lub bejcą. W styl skandynawski wpisują się również meble rattanowe, które z reguły wyglądają bardzo dobrze na balkonie.

Krok trzeci: oświetlenie. Jest ono szczególnie ważne w stylu skandynawskim, ponieważ przez wiele miesięcy w roku mieszkańcy północy cierpią na niedobór odpowiedniej ilości światła słonecznego. Decydując się na oświetlenie na balkonie, należy wybrać lampiony lub latarenki rzucające ciepłe, żółte światło, które jest lubiane w Skandynawii. Można zdecydować się również na świetlane girlandy.

Krok czwarty: dodatki. Niezbędne będą poduchy do położenia na siedziska, ponieważ styl skandynawski cechuje się wygodą i komfortem. Znacznie wygodniejsze od siedzenia na twardym drewnianym lub rattanowym krześle jest siedzenie na miękkiej poduszce. Najlepiej, żeby były one w pastelowych barwach i wszystkie w tym samym kolorze, co wprowadzi bardzo istotną harmonię. Należy unikać ozdobników, które są zupełnie niefunkcjonalne, a więc dla stylu skandynawskiego zbędne. Jeżeli zależy nam na użyciu wzorów, wówczas należy zdecydować na te geometryczne.

Krok piąty: zielone rośliny. Styl skandynawskie jest ściśle związany z naturą, więc na balkonie powinny pojawić się rośliny – najlepiej wrzosy, małe krzewy, trawy i zioła. Doniczki do nich powinny być ceramiczne, drewniane lub rattanowe. Kształty doniczek koniecznie muszą być geometryczne i proste.

Redakcja e-metro