Czym jest całkowity koszt pożyczki gotówkowej?

Pożyczka gotówkowa pozwala szybko i bez nadmiernych formalności uzyskać środki finansowe na dowolny cel, dlatego stanowi jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań. Zanim jednak zdecydujesz się na wzięcie pożyczki, dowiedz się, co składa się na jej całkowity koszt, czyli na wszystkie opłaty związane z umową. Pozwoli Ci to na porównanie różnych ofert i określenie, czy spłata pożyczki nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Co składa się na całkowity koszt pożyczki?

Pożyczka gotówkowa jest jednym najpopularniejszych sposobów na uzyskanie dodatkowych funduszy – jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy zaskakują nas nieprzewidziane wydatki. Może zostać udzielona przez instytucje finansowe, takie jak banki oraz firmy pożyczkowe lub prywatne osoby. Pożyczka jest przyznawana na dowolny cel, a formalności związanych z zawarciem umowy jest niewiele  To Ty decydujesz ile chcesz pożyczyć i jaką miesięczną ratę jesteś w stanie spłacać.

Całkowity koszt pożyczki to suma wszystkich opłat związanych z umową pożyczki. Składają się na nią następujące elementy:

  1. Odsetki od pożyczki – ujmując najprościej to cena jaką trzeba co miesiąc zapłacić za korzystanie z pożyczki. Są obliczane w oparciu o ustalone w umowie oprocentowanie, które może być stałe lub zmienne. Maksymalne oprocentowanie pożyczki w skali roku nie może wynieść więcej niż dwukrotność odsetek ustawowych, które są równe sumie stopy referencyjnej NBP i 3,5%.
  2. Prowizja – jest to jednorazowa opłata pobierana przez pożyczkodawcę za udzielenie pożyczki. Najczęściej określona jest ona jako procent od kwoty kredytu.
  3. Opłaty dodatkowe – mogą to być np. koszty ubezpieczenia (jeśli pożyczkobiorca chce z niego skorzystać) czy opłata za ustanowienie zabezpieczenia.

Całkowity koszt pożyczki a RRSO

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to wskaźnik, który informuję o całkowitym koszcie kredytu, wyrażony jako wartość procentowa całkowitej kwoty pożyczki w ujęciu rocznym. Zgodnie z prawem instytucje finansowe mają obowiązek informowania pożyczkobiorców o jego wysokości.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania pozwala na precyzyjne określenie wszystkich wydatków związanych z pożyczką i to właśnie ona powinna być przede wszystkim uwzględniania podczas porównywania dostępnych na rynku ofert i wybierania tej najkorzystniejszej. Takie wskaźniki, jak: RRSO, całkowity koszt pożyczki, całkowitą kwotę do zapłaty czy wysokość miesięcznej raty poznasz, korzystając z kalkulatora pożyczki gotówkowej (po określeniu kwoty oraz preferowanej ilości długości spłaty).

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim – dlaczego warto skorzystać z oferty?

Procedura uzyskania pożyczki gotówkowej w PKO BP jest nieskomplikowana i szybka – pieniądze możesz otrzymać na konto nawet w kilka minut a wszystkich formalności dopełnisz online (przez aplikację IKO lub serwis iPKO). Wniosek możesz również złożyć w placówce banku lub przez wideo bądź telefon. Z oferty może skorzystać każdy, kto ma ukończone 18 lat i posiada zdolność kredytową.

Jakie są pozostałe zalety pożyczki w PKO BP?

  • Możesz pożyczyć do 300 000 zł rozłożonych nawet na 96 rat
  • Jeśli nie jesteś klientem banku, umowę pożyczki w kwocie do 6 700 zł możesz podpisać zdalnie.
  • Możesz skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia pożyczki.
  • Środki możesz przeznaczyć na dowolny cel.
  • Bank PKO BP akceptuje szeroki zakres źródeł dochodów, m.in. umowę o pracę, umowy cywilnoprawne czy dochody pochodzące z prowadzenia działalności gospodarczej.

Materiał zewnętrzny

Redakcja e-metro